Ubezpieczenie turystyczne, czyli spokojne wakacje

Życie potrafi nas zaskakiwać na każdym kroku. Niestety, nie zawsze te niespodzianki wywołują uśmiech na naszej twarzy. Nasz spokój ważny jest szczególnie podczas wakacji. Długo oczekiwany urlop powinien być czasem sielanki i odpoczynku, a nie niepotrzebnych nerwów i zmartwień. Dlatego, wyjeżdżając na wakacje, powinniśmy kupić ubezpieczenie turystyczne.

Na rynku działa wiele firm ubezpieczeniowych, które oferują ubezpieczenia turystyczne. Polisę można dostosować do potrzeb klienta, nawet do tego stopnia, że kupić możemy ubezpieczenie turystyczne dla wyjeżdżających w góry, nad jezioro czy nad morze. Towarzystwa ubezpieczeniowe dbają o nas kompleksowo.

Dzięki ubezpieczeniu turystycznemu, możemy bez niepotrzebnych nerwów wyruszyć w każdy zakątek Polski, a nawet świata. Bez względu na to, czy będziemy podróżować w dużej grupie, z rodziną czy samotnie możemy liczyć na odpowiednie wsparcie.

Co obejmuje ubezpieczenie turystyczne?

Polisę turystyczną można dostosować do indywidualnych potrzeb. Warto jednak najpierw sprawdzić, jakie aspekty polisa może zawierać. Generalnie, najczęściej odszkodowanie obejmuje:

• zwrot kosztów w przypadku uzasadnionego anulowania lub skrócenia pobytu (np.
z powodu śmierci bliskiej osoby);
• pomoc lekarską w miejscu wypadku;
• pokrycie kosztów leczenia i hospitalizacji;
• pokrycie kosztów transportu do kraju;
• rekompensatę w przypadku zagubienia lub kradzieży dokumentów i bagażu;
• odszkodowanie w przypadku trwałych uszczerbków na zdrowiu, powstałych podczas wyjazdu;
• odszkodowanie wypłacane rodzinie ubezpieczonego, w przypadku jego śmierci podczas wyjazdu.

Każda polisa turystyczna obejmuje koszty leczenia (KL), pomoc assistance, odpowiedzialność cywilną (ubezpieczenie OC), następstwa nieszczęśliwych wypadków (NNW), opiekę nad bagażem, sprzętem sportowym i turystycznym, a także koszty odwołania lub skrócenia wyjazdu. To od nas zależy, na jak długo chcemy kupić polisę – możemy nawet na kilka dni.

Najważniejszym punktem ubezpieczenia turystycznego są niewątpliwie koszty leczenia. Oczywiście, istnieje coś takiego jak Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, którą otrzymamy w każdej placówce Narodowego Funduszu Zdrowia. Niestety, w większości przypadków może być ona po prostu niewystarczająca, gdyż gwarantuje nam jedynie doraźną pomoc.

Koszty leczenia zostaną nam zwrócone, o ile będziemy w stanie przedstawić Narodowemu Funduszowi Zdrowia wszystkie paragony i opakowania po lekach. Jeżeli będziemy musieli mieć przeprowadzony jakiś specjalistyczny zabieg, o ile będzie to możliwe, zostaniemy przetransportowani do Polski. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie gwarantuje nam pokrycia kosztów transportu do kraju. Często Narodowy Fundusz Zdrowia sam zachęca do kupienia prywatnych ubezpieczeń turystycznych. Radzi, abyśmy tak zrobili, bo w ten sposób unikniemy dodatkowych kosztów.

Kupując polisę turystyczną, musimy zwrócić uwagę na kilka zasadniczych rzeczy. Pierwsza to AT, żeby nasze ubezpieczenie obowiązywało od chwili rozpoczęcia podróży, a nie od momentu przekroczenia granicy. W przeciwnym razie, jeżeli wypadek zdarzy się jeszcze na terenie kraju, nie mamy co liczyć na odszkodowanie.

Jeżeli jesteśmy podróżnikami i poza granicę kraju wyjeżdżamy w ciągu roku kilkukrotnie, warto nam kupić polisę na dłuższy czas. Kupowanie jej każdorazowo może okazać się po prostu nieekonomiczne. W każdym razie, trzeba na to zwrócić uwagę i dobrze przekalkulować. Zastanówmy się także, dokąd jedziemy. Jeżeli celem naszego wakacyjnego wyjazdu jest państwo tzw. podwyższonego ryzyka, warto zabezpieczyć się dodatkowo przed rabunkami i kradzieżami. Firma ubezpieczeniowa na pewno zaproponuje nam jakieś stosowne pakiety i dodatkowe opcje. Musimy także odpowiedzieć sobie na pytanie, w jaki sposób będziemy wypoczywać. Czy nasz urlop sprowadzamy tylko do wygrzewania się na plaży słuchając szumu morza czy raczej jesteśmy zwolennikami ekstremalnych przygód? Jeżeli raczej skłaniamy się ku aktywnemu wypoczynkowi, warto kupić jakieś dodatkowe opcje.

Przede wszystkim, przy kupowaniu ubezpieczenia turystycznego, musimy być świadomymi klientami, którzy wiedzą, czego chcą i jakie są ich oczekiwania wobec polisy. Dlatego, zanim wybierzemy się na spotkanie z agentem, dobrze przemyślmy sprawę i spróbujmy zdefiniować swoje najważniejsze potrzeby. Przy wybieraniu ubezpieczenia turystycznego musimy wiedzieć, czego od polisy oczekujemy. Generalnie, zawsze lepiej być w takich przypadkach pesymistą, bo w momencie wypadku będzie już za późno na zmiany, a pozostanie nam jedynie złość na samych siebie, że przecież mogliśmy to przewidzieć.

Reklamy
Ubezpieczenie turystyczne, czyli spokojne wakacje

Jedna uwaga do wpisu “Ubezpieczenie turystyczne, czyli spokojne wakacje

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s